piše: Nejra Latić Hulusić
Kako sam ove godine prestala robovati svojim kompleksima i rekla: Nejra, kupuj domaće!
U današnjem vremenu je sve teže ne postati rob kupovine. Godinama anskioznost liječim šopingom bez ikakvog smisla. Utjeha kupovinom mi je trajala prvo dan, pa sat, pa na kraju pet minuta od plaćanja. Zadovoljstvo kupovine trajalo je sve kraće, a razlog je bio jednostavan – nisam kupovala etično. Fora je bila u tome da moj novac ne proizvodi sreću dalje. Taj novac se nije kotrljao dalje tamo gdje bih ja željela da se kotrlja. Htjela bih da proizvodi nova radna mjesta i vraća se u moju životnu okolinu. Moj novac je završavao kod ljudi koji su zarađivali na izrabljivanju radnika i radnica, uništavanju prirode i mučenju i insana i hajvana. Utrošak novca tako mi nije donosio dugotrajnu utjehu i smiraj kakvu mi donosi recimo – sadaka (milosrđe). A, onda sam probala terapiju – kupuj domaće!
SEVAP I ĆEVAP EKONOMIJA
Poslanik Muhammed a.s. je o konzumerizmu i robovanju materijalnom govorio ovako: “A da li je išta od tvog imetka tvoje osim onog što si pojeo, nošnjom poderao i kao sadaku podijelio, pa ga ovjekovječio, a sve što je mimo toga, ti ćeš otići i ostaviti drugima.”
Mi smo odavno prestali posjedovati stvari, stvari su počele posjedovati nas. Spremni smo odustati od svakog ličnog etičkog principa da bismo mogli priuštiti brendirane cipele, šminku ili odijelo.
U jeku opravdanih bojkota velikih svjetskih kompanija poput Inditexa (Zara, Berska, Massimo Dutty, Pull&Bear, Stradivaruis), L’oreala, P&G, Unilevera, Estee Lauder i još nekih kojih kod nas nema na tržištu, preispitala sam svoje etičke principe kod kupovine kako bih sebi opet u život donijela radost kupovine umjesto grižnje savjesti.
Iz naše male zemlje teško je uticati na globalnu politiku. Sirotinju niko ništa ne pita. Eto, zato kupuj domaće! Podrži naš ekonomski rast da bismo postali i mi mala ali snažna zemlja koja se nešto pita na ovom svijetu.
PRINCIPI ETIČNE KUPOVINE
Moj prvi princip je da kompanije kod koje kupujem ne izrabljuje ni insane ni hajvane i da sa sa poštovanjem odnosi prema njima. Ako se od mog novca otvaraju nova radna mjesta, plaćena pošteno, onda je kupovina smislena. Kupuj domaće da se novac dalje okreće u našoj zemlji.
Drugi princip je da kompanija ne investira zaradu u priozvodnju oružja ili bojnih otrova kroz investicione fondove jer time direktno finansiram ubijanje negdje i nekoga. U ovaj princip spadaju i kompanije koje posluju i osnažuju zemlje sa diktatorskim režimima.
Treći princip je da kompanija ne šteti okolini. Ovaj princip je najjednostavniji za shvatiti. Ako kompanija ilegalno i bez ograničenja koristi prirodne resurse poput vode ii drveta na način na koji se kisik i voda ne obnavljaju ja direktno finansiram uništavanje Zemlje za svoje dijete.
Četvri princip je vezan za hadis iz uvoda. Ne kupujem više ništa prije nego što poderem ili poklonim nešto što već imam. Ne bih da moram pored svih grijeha, na Sudnjem danu odgovarati i za viška cipele, a neko nema nikakve.
INDUSTRIJA KOMPLEKSA
Opravdani bojkoti neetičnih kompanija širom svijeta nisu umanjili moju potrebu za lijepom odjećom i obućom ili dobrom kozmetikom. Samo sam utrošila malo više vremena i mnogo manje novca nego očekivano da pronađem iste ili u većini slučajeva i bolje proizvode koji su proizvedeni tako da njihovom kupovinom činimo dalje dobro i za sebe i za svoju zajednicu i okolinu kroz otvaranje novih radnih mjesta i vraćanjem poreza u našu zemlju.
Ja sam generacija koja je od rođenja bombardovana reklamama. Sve počne onim nerealnim reklamama igračaka, a kasnije reklamama za odjeću i kozmetiku velikih svjetskih brendova. Sve te reklame zasnovane su prvo na izgradnji kompleksa niže vrijednosti kod kupca, a kupovinom tog nekog proizvoda, ko biva, mi postajemo viši u svojim i tuđim očima.
Kao redateljka dobro poznajem taj princip kroz svoj posao. Kroz posao sam naučila i da domaće kompanije često nemaju dovoljno novca da ulože u kupovinu marketinga na gledanim televizijskim programima, ispred spotova na Youtube-u i da se uglavnom oslanjaju na društvene mreže gdje ulaganje u marketing na ovako malom tržištu poput našeg mora biti minimalno kako bi brend opstao.
RJEŠENJE: KUPUJ DOMAĆE!
Ostatak ove kolumne možete smatrati besplatnom reklamom za jednako kvalitetne domaće proizvode kojima sam zamijenila ZARA-u, ARIEL, LENOR, LA ROCHE, VICHY, ESTEE LAUDER, PERSIL, FAIRY, DOVE, NEUTROGENU, MAX FACTOR, LOREAL, ORDINARY i ostale kompanije kod kojih me kupovina ne usrećuje.
DITA TUZLA
Sa velikim strahom ovog mozga ispranog reklamama probala Deon u prahu, Deon za šareni veš u pakovanju sa manje plastike i Deon omekšivač. Upola su jefitniji od konkurencije, jednako kvalitetni kao i P&G i Unilever. Dita proizvodi mirišu na čistu savjest utroška novca u izgradnju industrije koja je Tuzlu decenijama držala u životu. Probala, nisam se pokajala. Dita je očito uložila u razvoj novih receptura i to se itekako osjeti. Arix, Deon, Blic, Monia, 3D – sve proizvode za čišćenje svega možete naći u Bingo marketima. Čekam još tablete za mašinsko pranje posuđa.
ISHTAR – LABARATORIJA LJEPOTE
U zadnji čas pronađena zamjena za desetine seruma i krema kojima se mažem bez smisla i znanja o njima. Hijaluronske, vitamin C, peptidne serume, azelaične kiselne i niacinamid, kreme za hidrataciju, za toniranje, za smirivanje kože… Sve što sam kupovala u Vichy, La Roche Possay, Estee Lauder i Ordinary-u ove cure prave bolje i sa maksimalnom dozvoljenom koncentracijom aktivnih sastojaka i još objasne šta koristi čemu. Za žene koje su navilke na Ordinary ovo je ipak bolje. Za žene koje koriste Thalgo ili Shiseido, Ishtar kreme za lice su vrhunska zamjena. Ishtarice su hemičarka i farmaceutkinja koje dobro znaju šta rade sa kožom i u svojoj labaratoriji ljepote prave i personalizirane serume i kreme ovisno o vašim potrebama. Ja sam već ovisnica. Od kako ih znam, obrazi su mi čisti i metaforički i stvarno nemam nikakav problem na licu.
VIOLETA
Ulošci, toaletni papir, kuhinjske rolne, vlažne maramice za bebe i odrasle, omekšivači i deterdženti za suđe… Sve to kupujem godinama kod njih i sve je bolje od plastičnog Alwaysa, neetičnog Lenora i Silana… Prvi su lansirali kampanju besplatnih uložaka u našim školama za sve djevojčice.
MAGIC TOUCH
Niko nije bio sretan kao ja kad sam u jeku bojkota većine kozmetike u Bingu pronašla Magic Touch Face Glow. Nisam znala da su Made in BiH. I to u Cazinu. Košta osam puta manje, a uveliko je bolji od Iconic Prep-Glow-Set fiksatora šminke. Njihovim peelingom sa ćurekotovim uljem sam sredila urasle dlačice. Veet koji više ne kupujem sam zamijenila njihovom ljekovitom pastom za depilaciju. Trenutno koristim i njihovu umivalicu koja mi odgovara na mom užasno osjetljivom licu. Ulje za kosu koje oni prave je nešto što svako kome je stalo do kose treba probati.
BOSNIAN KINGDOM
Već poznat brend kod kojih se kupuju duxe i majice. Do sada jedini brend koji sam kupovala, a koji nisam uspjela uništiti u mašini za veš. Njihovu štampu ne ispire ni Ditina Dita na 90C. Imaju radnju u Sarajevu i u Tuzli. Radnici su sretni, a misija im je da se ne stidimo svog bosanskohercegovačkog porijekla. Pamuk je iz provjerenog uvoza.
BAZERDŽAN
U Bazerdžanu se na jednom mjestu može naći na desetine domaćih brenova odjeće, tašni, ruksaka i nakita. To je radnja koja godinama promoviše lokalnu i etičnu proizvodnju. Neki brendovi u Bazerdžanu su za pojedince preskupi, ali moj račun je sljedeća: Orginalni diznajn školovanih dizajnera, etična proizvodnja i ozbiljan kvalitet izrade – bolje kupiti jedno dok se ne podere na meni, nego pet gluposti koje neću obući ili ću morati baciti poslije dva pranja.
CAVEX
Domaće četkice za zube jednako kvalitetne kao i Curaprox. CAVEX posluje etično i prošli mjesec je od sve četkice donirao 1KM u pomozi.ba za pomoć ljudima u Gazi.
HUMPERIA i HI
Brendovi Ilde Humić, njoj ne treba reklama. Uspjela je napraviti carstvo u maloj sredini, uposlili su desetak samohranih majki u svojoj proizvodnji. Za sada se razvija brend ali joj od srca želim da pohara Inditex na svjetskom tržištu. Humperia, za razliku od Zare, trudi se da pravi odjeću koja je dostupna svima. Ne stvara otpad koji se ne reciklira.
OREA BAZAR
Ovdje možete naći razne domaće proizvode koji nemaju svoje poslovnice svuda i naručiti. Orea bazar je online robna kuća domaćih proizvoda.
ONLINE KUPOVINA
Nemojte se bojati online kupovine kod domaćih brendova. Neki od njih ne mogu ekonomski podnijeti maržu koju uzimaju distributeri ili veliki trgovački lanci. Neki nisu još narasli toliko da mogu otvoriti poslovnicu blizu vama. Ukoliko postoji opcija kupovine putem web shopova uglavnom se ne radi o prevarama i mirne savjesti možete unijeti podatke sa kartica. Našim brenovima nije u cilju loše iskustvo kupca jer smo malo tržište, a loša vijest se kod nas brzo širi.
Prevara se pazite kada naručujete na društvenim mrežama! Postoje stranice koje preprodaju kinesku robu i koje vrlo često prodaju vaše privatne podatke u druge svrhe.
U zdravlju i rahatluku poderali i bolje promijenili!
Kupuj domaće!